Nu, cu siguranta nu esti asa naiv. Chiar ai crezut ca o sa scriu in fiecare zi? Si eu mi-am dat seama ca ma mint cand mi-am zis ca o sa fac asta dar de data asta am o scuza, da, si una buna. In caz ca ti-a scapat saptamana trecuta a avut loc la Bucuresti cea de-a 4-a editie a Israel Poker Tour unde am fost si eu prezent dupa cum se poate vedea aici sau aici. Da, am revenit la turneele din Romania, fiul ratacitor s-a intors la origini. Apropo de asta, intr-o amintire nu prea clara un prieten imi povestea cum un individ ii spunea lui ca eu mi-am luat lumea in cap si nu mai lucrez in tara, ca lucrez doar pe alte meleaguri. Well, here i am bro. Dar te-ai intrebat vreodata de ce nu mai lucrez la turneele din tara? Te-ai intrebat vreodata daca m-a invitat cineva, contra-cost sau pro bono, la un turneu in tara?



Si atunci cum sa vin eu la turnee daca nimeni nu ma invita? Iti spun eu cum: ignori tot ce spune o comunitate (Eureka Bulgaria coverage, daca isi aminteste cineva discutia), ignori partea financiara si faci ce iti spune inima. Asa ca am pus mana pe telefon si l-am sunat pe mehigh si i-am spus ca vreau sa fac poze si m-am oferit sa postez din lucrari pe forum (in acel moment site-ul meu nici macar nu era in plan, in a 2-a zi de turneu a aparut, shoutout to mehigh & TBP pentru absolut tot!). "Am ales sa fac asta pentru ca altceva n-a fost si vreau sa fac bani din asta pentru ca altfel n-are rost" - au trecut cativa ani de la acel post si am ramas la fel, am spus-o si o s-o mai spun: nu fac asta pentru iubesc pokerul si fotografia, nu pentru bani.



Am tinut sa lamuresc acest aspect pentru ca multe persoane nu prea au inteles exact ce caut eu acolo, si mai ales daca am acordul cuiva din conducerea Pokerfest sa vin (urat gest bro, urat ... dar eu tot te iubesc). O sa fac foarte multe apropo-uri in acest post ca tot uit lucruri (sa nu ne grabim cu presupunerile de ce uit, da?) asa ca ... apropo ... a fost ciudat sa le explic unor persoane care pareau sa creada ca sunt obligat sa le fac poze ca eu nu lucrez pentru nimeni si ca pur si simplu nu se va intampla acest lucru. Este foarte simplu, fotografiez ce imi place/ce mi se pare interesant, este foarte posibil ca ce mie imi place tie sa nu iti placa, si invers. Am patit sa vina un individ, nu era bastinas, sa imi ofere o suma de bani in schimbul a 10 poze si sa nu pot accepta, in conditiile in care asta era singurul mod in care puteam face bani cu acest turneu. Pur si simplu nu am putut. De ce?



Alin, obs si lectia de viata a fost unul dintre cele mai interesante episoade ale saptamani. Daca nu ai vechime pe forum, eh ... ai pierdut foarte multe lucruri interesante, dar daca ti-ai facut veacul pe aici in ultimii ani si ai vazut ca am pomenit numele lui obs probabil deja ai popcorn-ul in microunde si astepti in suspans sa vezi ce s-a intamplat de data asta. De-a lungul timpul sa zicem ca am avut cateva "mici neintelegeri" dar o sa recunosc ca fiecare neintelegere a venit la pachet cu o lectie de viata.

- Pai si unde e cearta? Se raceste popcorn-ul!

Pai daca ai urmarit forumul in ultimul timp probabil ti-ai dat seama, in caz ca nu a fost vorba de concursul de fotografie dintre mine si obs. Da, acel concurs a fost intre mine si obs!



Cum a inceput totul: mergeam linistit prin sala de joc cand de nicaieri a wild obs appears cu o propunere "hai sa facem un concurs de fotografie" si in acel moment a inceput lectia de viata. Ma uit la el si ii spun ca orice poza as face, cu absolut orice dispozitiv nu s-ar putea compara cu ce ar face el. Da, asa e asta lui Ivanov, arogant dom'le. In prima faza am refuzat dar dupa alte cateva de minute de discutii am acceptat, stabilind regulile si cum se va vota - ambele am fost ideea lui obs si am fost de acord cu ele - avem 2 minute la dispozitie sa facem o fotografie / fotografiile sunt uploadate pe forum fara sa se specifice autorul si supuse votului. Urma sa stabilim miza, si aici a venit lectia de viata nr. 2 - obs parea foarte increzator in ceea ce priveste sansa lui de castiga, si asta m-a nelinistit putin, am dat-o in panica cand am vazut ca vrea sa stabileasca miza cat mai mare. Practic cu cat incerca sa faca miza mai mare cu atat eram mai nesigur pe mine. Ai fi zis ca el e fotograful si eu sunt scriitorul. Ma simteam trollat si i-am spus si lui asta, am crezut ca lasasem la o parte toate prostiile din trecut dar tot ma simteam trollat si din asta a iesit o discutie care a facut deliciul publicului. In fine, intr-un final posteaza obs pozele dar nu dupa ce s-a rugat de mine cateva ore sa ii trimit poza pe care o facusem. O sa recunosc ca la inceput ma uitam din 30 in 30 de minute sa vad scorul, eram panicat pe bune si stiam ca exista sansa sa pierd. Deci nu aveam destule pe cap, acum ma ingrijoram din cauza unui concurs pe forum, si atunci a venit si ultima lectie de viata. Mi-am dat seama ca imi fac prea multe griji, ajung sa ma incarc cu tot felul de prostii si la sfarsitul zilei sunt epuizat psihic pana in punctul in care cedez. Nu fac asta de ieri de azi, dar acum in sfarsit am realizat cum sa scap de acest lucru si ii multumesc pe aceasta cale lui obs. Tot atunci mi-am dat seama ca nu mai stiu sa glumesc si iau totul mult prea in serios, cum a spus si el. Am castigat pariul dar nu am meritat, eram exact ca si cupa mondiala in Coreea de Nord, in realitate am luat bataie cu 8-0 dar in tara se vede ca am castigat cu 3-0. L-am pierdut si la propriu si la figurat.



Per total a fost o experienta frumoasa. Am reintalnit fetze cunoscute, am cunoscut persoane noi, lumea mi-a fost data peste cap inca o data, am intrat iar intr-o semi-depresie dar nimic nou sub soare in lumea lui Alin. Mai multe despre toate astea intr-o postare viitoare. Pana una alta ... I'm back!



Over and out.