Saptamana asta am facut pauza la cash ca sa joc in Liga Holdem.ro 14.

Din nou la MTT-uri

Am asteptat cu mare interes campionatul acestui forum din doua motive: imi place comunitatea Holdem si imi plac foarte mult campionatele .
Am jucat pana acum fiecare din primele 5 etape si constat ca ma aflu undeva in primii 30 conform punctelor calculate de mehigh.
Am intrat in bani o singura data, la etapa a doua, cea de 2 USD si am mers detsul de bine la celelalte etape dar fara sa ajung ITM.
M-am simtit bine printre colegii de forum, chiar daca turneele au fost si sunt foarte tari pentru mine.
Am o mica observatie legata de structura turneelor.
Mi se pare ca blindurile cresc prea abrupt in comparatie cu ce suntem noi obisnuiti pe Stars. In plus, consider ca trebuia facuta o diferentiere intre turnee in functie de BI. Nu poti sa joci turneele de 11 USD la fel ca pe cele de 1 USD. Ar fi trebuit sa fie mai deep si cu os tructura mai blanda.
In modul actual dupa prima pauza majoritatea jucatorilor sunt push sau fold.

Ma apropii de linia EV

La cash nu prea am mai deschis mese. Ieri am incercat sa joc dimineata o sesiune normala si in 2 ore am reusit ceva ce astepta sa se intample. M-am apropiat de linia EV in ultimele 30 secunde de joc. Practic inchideam mesele si in timpul asta am avut AA si KK preflop la doua mese, iar la a treia aveam full flopat.
La toate cele 3 mese am intrat am primit actiune si am intrat All In fiind cu mult in fata, punand la mijloc cam 5 BI in total. Am ramas cu gura cascata cand am vazut ca am pierdut aproape simultan la toate cele 3 mese . Genial! Acum sunt acolo unde trebuia sa fiu, iar de miercurea viitoare ma reapuc gospodareste de treaba.