Hero fold or stupid call ?!?

La inceputul anului am scris aici pe blog o serie de obiective pe 2010. Printre ele aveam si un scop strict profesional: acela de a obtine o pozitie intr-un departament din cadrul aceleasi companii.

Surprinzator in Martie am reusit acest lucru. Paranteza: in Martie aveam 2 ani jumate de cand eram in respectiva firma, 1an+ a fost ca TL al unei echipe. Era momentul pentru o schimbare.
Practic mutarea a fost posibila la insistentele sefei (boss if you read this you're the best ) pentru ca in general in acel departament ajung doar oameni cu experienta si cunostinte ff multe - 2 lucruri care mie imi lipsesc.
Din acel moment si pana acum ma tot gandesc daca nu era mai bun un Hero Fold.

Am plecat de la:
- pozitie de sefutz
- treaba directionata spre support tehnic/ dezvoltare: nu aveam skilluri de dezvoltator dar reusisem sa fac cateva aplicatii interesante.
- 1 sau 2 saptamani pe luna de muncit de acasa cu laptopul in brate; cand era de munca prestam, daca nu, bagam sngs
- lejereala la munca: veneam pe la 10 plecam la 5
- no stress whatsoever legat de job: stiam foarte bine ce faceam; ma stia f multa lume; imi faceam treaba bine si nu aveam probleme;
- more of "no stress whatsoever": in ultima vreme bagam sesiuni de poker/starcraft/ quake 3 arena direct de la munca.

Si am ajuns la:
- pozitie de assessed (incepator)
- munca tinde spre a fi manageriala (desi eu cand am primit descrierea rolului nu mi se parea a fi): altfel spus nu mai apesi tu butoanele dar trimiti un mail si le apasa altul in locul tau.
- bani mai putini: da, desi in contractul meu salarul e mai mare, practic iau mai putini bani. In fostul departament erau ceva bonusuri pe care le luam lunar "no questions asked"
- nu mai am saptamani de muncit de acasa
- programul e de la 9 la 6 dar sunt zile cand plec la 7.
- si probabil cel mai important: nu imi place ceea ce fac.

Pe intelesul jucatorului de poker din fiecare: am plecat de la grinding 12 tables 5$ sngs pentru 1k$ profit/month la a juca 2 tables 50$ sngs pentru <1k$ profit/month... cu tot ce vine alaturi: frica, nesiguranta, scheme pe care nu le inteleg, etc.

De ce am vrut jobul asta?
1. Pentru ca am crezut ca voi face ceva ce imi place. Ceva pentru care as ceda weekenduri si concedii astfel ca la un moment dat sa fiu apreciat si recompensat asa cum se intamplase in fostul departament. Ca sa imi pot construi o casa cu piscina si la demisol sala de snooker si jocuri electronice
2. Pentru ca un om pe o astfel de pozitie, cu experienta necesara, pleaca intr-o alta tara pe un salar de 60.000E+/an. Aici colegii mei se apropie de salarii cu 5 cifre ... si probabil unii au atins deja valoarea asta... dupa cum merg lucrurile eu nu cred ca o reusesc performanta.

Sa "cobor in limite" nu mai este posibil acum. Din toate directiile mi se spune ca sunt privilegiat ca am ajuns acolo si ca incet incet o sa invat tot ce trebuie, dar in acest moment sunt distrus psihic: am zile cand ma duc la baie si vad ca imi curge sange din nas; uneori ajung acasa distrus dupa o zi de munca si nu pot face nimic altceva pentru ca stiu ca am un mail nenorocit la care trebuie sa raspund a doua zi; daca imi iau liber cateva zile nu rezist sa nu deschid clientul de outlook sa vad ce se intampla si cine ma injura. Si cel mai grav e ca stiu ca in acest loc nu pot oferi tot ce am mai bun; motiv pentru care am primit si unele feedbackuri negative.

Ma tot gandesc sa-mi dau demisia, sa ma intorc la Iasi, sa imi construiesc o casa, sa traiesc din cultivat legume si fructe iar banii extra pe care ii fac din poker sa ii cheltui pe excursii: sunt zeci de locuri unde as vrea sa merg!

La final cum e treaba: muncim ca sa traim sau traim ca sa muncim?

Bafta!

P.S. Ignore the "emo-I-Hate-my-job-no-good-micro-stakes-poker" style