Am avut o discutie interesanta cu prietenul meu, regizorul natiunii, si cu inca trei actorasi obositi care (zic ei ) avtiveaza in domeniu tetral. Beti, ceva intre dezinhibat si semimanga. Am ales sa fac pe avocatul diavolului si sa le demonstrez ca ceea ce fac ei, teatru in speta, e un fel de apa de ploaie. Eram in ziua de debitat rautati, si astia mi-au picat in cale.

Am intrat in birtul obscur, locul oficial de intalnire al tuturor "artistilor" ce tin de teatru, opera, scoli de muzica, papusari si tagma ratatilor oficial unanim recunoscuti. Ne-am instalat la masa meschina, patrata, cu scaune mici si incomode, ne-am foit, am comandat un rand si am lansat-o.

"Teatrul e inutil"

Reactia a fost prompta si dura. Au sarit ca arsi. I-am rugat sa-mi explice de ce se mai joaca piese de teatru la a 100-a reprezentatie, din moment ce s-a inventat filmul ? Hai sa analizam cine merge la a 99-a reprezentatie a unei piese, chiar buna fiind ? Am putea spune ca persoanele au fost ocupate si n-au reusit sa vina la nici una din cele 98 anterioare. Fals.

Mersul la teatru e similar cu mersul la biserica. Auzi pe strada fraza aia clasica " Fata, cand mergem si noi la teatru" urmata de privirea aia de ospatarita ce tocmai a primit bacsis, asa ca sa le simta lumea potentialul cultural.

E stiut faptul ca filmele in general (90%) sunt niste aberatii indobitocitoare. Ok. In teatru proportia e aceeasi, si cu toate acestea orice piesa de teatru e perceputa ca o maiestrie intelectuala. Daca mergi la teatru constant, automat esti perceput de cei din jur ca fiind cult. Tot ce se intampla pe scena e cerebral. Chiar daca-s vome new age cu iz de sexualitate infranta, postmodernism in care unu se strange de cap cu menghina sau dans tematic - simbolic - interpretativ. Nu conteaza. E teatru.

Deci nu e vorba de piesa propriuzisa. E vorba de actiunea de a merge la teatru. Automat te uiti cu superioritate la semenii tai, mai ales cei ce merg la film.

L-am intrebat pe unu din actorasi, dupa ce mi-am finalizat expozeul, de ce crede el, cu mintea cruda, ca merge lumea la una din piesele in care joaca ? Procentual cati merg la teatru din snobism ? Daca acest procent tinde catre 100%, ceea ce e perfect posibil, meseria de actor ar trebui sa se numeasca satisfacator de snobi frecangii, ceea ce e trist.

Daca ai un scenariu misto, du-te la Michael Bay, sa bage in el roboti, explozii si pe Will Smith, si-l vad la mall, pe high definition. Holy shit.