Nu ca as fi eu un fel de taratoare ( Gigi Omidu ) sau ca vreau sa ma dau interesant, dar voi face niste predictii despre ce se va intampla in viitorul mai mult sau mai putin indepartat. Ma enerveaza o serie de treburi si de cat sa zic de-a dreptul ca ma enerveaza, mai bine le ambalez parodic. Sper sa nu-mi dea cu virgula.

Fularele ca accesoriu vestimentar vor deveni obligatorii. Daca se poate prin Ordonanta de Urgenta. Oriunde te invarti, indiferent de temperatura, fularele sunt la maoda. Intri in cafenea, te deabraci de jeaca, dar fularul nu-l dai jos. Pana-ti bei cafeaua s-ar putea sa faci mici iritatii pe gat, sa transpiri ca un porc dar nu-l dai jos de pe tine sub nici o forma. E cool.

Limbajul se va upgrada. Se vor folosi tot mai des neologisme sau trilogisme cretine care vor defini chestii care au deja un nume dar nu suna destul de cool. Ex: new media, internet 2.0, internet 3.0, vlogging, gadget, widget, cybersports, brainstorming, head-hunting, PR, HR. Se vor inventa acronime pentru chestii banale ce nu merita pur si simplu. Secretara clasica ce face cafele si bate la masina dupa dictare se va numi Human Resources Assistant Manager.

Va fi la moda ierarhizarea de tip 1.0 . De exemplu daca pe kaci e 1.0. Daca te kaci si te joci pe mobil e 2.0. Daca citesti si presa e 3.0. Daca bei si o bere e ultimate edition. Si tre sa fii taran sa te kaci clasic. Nu mai spun ce insemna o laba 4.0 ca va dau idei.

Hollywoodul ramas in pana de subiecte se va apuca de facut filme dupa jocuri sau desene animate de rahat, de exemplu Tettris: filmul sau Monopoly:filmul.Ca sa nu mai spun de Dragonball. De fapt aici ma iau din nou de Avatar - hai c-am spus-o in clar.

Valentin Stan (cred ca asa-l cheama), ala de la Antena 3 va da in apoplexie in direct. Va face spume la gura, va pica pe spate, se va lovi la tampla de un decor si va intra in convulsii. Smurd-ul va ajunge prea tarziu.

Cineva o va gasi pe Elodia. Daca cineva pare idiot dar nu esti sigur, il vei intreba daca are o teorie personala cu privire la Elodia. Daca are, indiferent care ar fi aceea, e clar idiot. Intrebarea va fi inclusa in toate testele de evaluare a personalului angajat.

Se vor declara ca fiind in afara legii discursurile fetelor care castiga orice concurs de miss. Toate discursurile contin o doza uriasa de infantilism. Ce va face acea miss pentru pacea mondiala? Pentru lumea a treia? Imi imaginez urmatorul dialog:
- Vai, n-am ce manca si-n tara mea e razboi civil.
- Fi fara frica! Eu sunt miss world si am sa te ajut.
- Si ce poti sa faci pentru mine, miss ?
- AAAA, nu stiu exact. AAAAAAA. Sex?

Cartarescu va fi deportat in Siberia pentru ca a scris cartea "De ce iubim femeile?". E aberant conceptul. Iubim femeile pentru ca au, in principiu, vagin. As putea iubi o femeie proasta, saraca sau cu 6 degete la picioare, da una cu penis sigur n-as putea. Am raspuns la intrebarea lui in juma de rand.

Se vor scoate de pe piata yalele care se inchid de doua ori. Imi imaginez un hot care-si scoate uneltele si se pune pe treaba. Dupa zece minute se aude "clamp". Incearca timid usa si nu se deschide. Zice in sinea lui "M-ai futut mestere" cazind in depresie si nemaiavand puterea psihica de a rezolva si al doilea "clamp". Dupa care abatut, pleaca.

Cine se simte prezicator e invitatul meu! In aceeasi nota, va rog, ca altfel le sterg.