Obiective pentru luna mai
  • Să aduc bankroll-ul la $4,000
  • Să folosesc BM (exceptând vs donkeys)
  • Să joc măcar o oră pe zi (în ultimele 2 săpt am jucat prea puțin)
  • Să aduc statul ”$1/$2 NLH HU” de pe tablerattings.com pe +
  • Să nu joc nici un turneu cu BI mai mare de $11


Sesiunea 1 / 4 Mai
HU cu un retard norocos. A reușit să-mi ia $400 cu mâini de genul:
Villan sucks #0
Sunt curios câți dintre voi simt când urmeaza un bad beat. Eu o pățesc aproape mereu. Înainte să vină turn-ul sau river-ul știu dacă va câștiga villan-ul printr-un suckout. Mi se pare foarte ciudat și ar fi interesant un experiment care să verifice percepția extransenzorială în unele situații din poker. ESP e una din puținele laturi ale parapsihologiei în care cred. În general sunt foarte sceptic când vine vorba de pseudoștiințe (homeopatia, efectul piramidei, telekinesis, etc sunt multe multe aberații). Anyway, repet, câți dintre voi simt când va urma un bad beat?

Sesiunea 2 / 4 Mai
Am pierdut câteva SNG HU-uri de $52.5, $84 sau $105 contra un fish, apoi a venit un prieten la mine care e de 25 de ori mai maniac decât o să fiu eu vreodată și el a jucat la mize mici iar eu la $50 & above. Noi considerăm că preflop Q7s e the nuts și orice mână apropiată de Q7 e foarte strong, astfel că au fost multe situații de genul:

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Full Tilt Poker - $5 + $0.25 Heads Up Sit & Go - 10/20 - No Limit Hold'em
2 players

Stacks:
Hero (1520)
SB|BTN: 0wnzY00 (1480)

Preflop: (30, 2players) Hero is BB with 8 Q
0wnzY00 raises to 80, Hero goes all-in 1520, 0wnzY00 goes all-in 1400

Flop: 2 A A (2960, 2players)

Turn: 9 (2960, 2players)

River: 8 (2960, 2players)

Final Pot: 2960
Hero shows: 8 Q - two pair, Aces and Eights
0wnzY00 shows: K Q - a pair of Aces

Hero wins 2960 ( +1480 )
SB|BTN: 0wnzY00 lost -1480

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Majoritatea SNG HU-rilor le-a câștigat în prima mână sau înainte să crească BB-ul la 30, cu T9o sau Qx la all in. Din păcate nu și-a întrecut recordul de 9 victorii consecutive datorită unui bad beat. Ca să rezum, winning strategy pentru HU low stakes:

- Q7s și asemănătoare (Q8, Q6 etc.), precum și T9o (atenție, nu faceți greșeala să mergeți all in cu T9s) all in preflop, probabil veți câștiga, exceptând cazurile când adversarul va avea un Q7 mai dark colored
- Niciodată fold preflop (EXCEPȚIE 64o !!!)
- Niciodată all in cu 22 (preferabil 3Bet preflop la 279)
- Limp foarte rar
- Raise si CB cam 90% din mâini
- Dacă adversarul nu e dispus să meargă all in light, faceți slow play cu Qx. O să faceți full house pe flop și adversarul va merge all in pe turn sau river.

Anyway, BR curent $2,554.59
Sper că v-ați uitat la National HU Poker Championship 2009 episodul 7; heads-up-ul dintre Negreanu și Scotty Nguyen e legendar.


Sesiunea 1 / 5 Mai
Un singur SNG de $105 jucat și câștigat lejer contra unui adversar pe care l-am convins să nu meargă all in preflop când e short stacked (ca sa-l blinduiesc). N-aveam nici un chef să joc și eram decis să fac un singur meci, așa că sesiunea 2 va fi deseară și sper să joc cele 2 ore pe care le am în obiectiv.

Sesiunea 2 / 5 Mai
Două heads up-uri scurte cu niște short stacks, apoi am pierdut tot profitul și puțin peste cu un hit&runner pe care sper să-l calce mașina și să meargă mai departe.
Villan sucks #1
Dacă eram deep stack aș fi dat raise-fold pe river dar retardatul ăla nu vroia să mai adauge bani la masă. După ce că sunt 1000 de regulari la toate mizele, 90% din ăia mai slabi sunt hit&runneri. Full Tilt sucks. Concurența e MULT PREA MARE!! E greu să faci un ban.
Am jucat și câteva SNG-uri de BI diferit. Bankroll la sfârșitul zilei: $3,000

Tocmai am dat withdraw la $2,000 pentru ca orice s-ar întâmpla să fiu pe profit și să nu pierd investiția inițială de $600. Scopul pentru luna asta o să rămână același, să ajung la $4,000 (chiar dacă acum e imposibil ).


Sesiuni / 6 Mai
Azi am avut ghinion mare la online în schimb am jucat heads up live până la 2 noaptea și am câștigat 8 hamburgeri. N-am pierdut nici un meci pentru că 1v1 live sunt invincibil Cred c-o să merg și la câteva turnee prin cazinouri sau baruri în săptămânile ce urmează, chiar dacă nu prea mi-e dor de ele. Live = TOO SLOW & BORING (excepție heads-up)

Până pe 14 Mai o să joc mult mai rar datorită unui concurs pentru care mă pregătesc.