E simplu: Sunt de parere ca exista unii oameni pe care daca ii legi la ochi si ii duci intr-un loc necunoscut se pun jos, sau eventual raman in picioare, pana se descompun.

Sunt oameni care pur si simplu nu se descurca in lumea asta! Poate e de vina tehnologia, poate e lenea combinata cu un fel de "mi se rupe". Nu stiu!

Incep sa vad la tot pasul oameni "prinsi in Matrice". Cred ca totul se rezuma la faptul ca nu au fost pusi niciodata in cazul in care sa se descurce singuri. Nu au avut niciodata o situatie dificila in care sa trebuiasca sa gandeasca ca sa se scoata. Sunt genul de oameni care nu analizeaza niciodata situatia.

Exemplu:

- Bucuresti, metrou statia Eroilor, aglomeratie ca in fiecare dimineata. Coboara 2 indivizi din metroul care merge spre Gara si intentioneaza sa ajunga in Industriilor. Peronul este plin de oameni, si ei nu stiu unde sa se duca si pe cine sa intrebe ca sa afle raspunsul la dilema. Si culmea, stau 5-10 secunde si apoi se duc la singurul individ CHINEZ de pe peron si il intreaba daca acolo tre sa stea pentru Industriilor! WTF? Omul nu stie romaneste si nu reuseste sa le explice. Ei insista. Trece 1 minut sa zicem si intervine un bun samaritean si le da raspunsul mult dorit.

- Iasi, un anume sediu ING. Intru si ma asez la o masa sa discut cu o domnisoara anumite probleme legate de card. Sediile ING pentru cei care nu stiu au o camera in care sunt bancomatele si apoi dupa inca o usa sunt birourile. Ma asez la prima masa.
La 10 secunde dupa mine vine un individ, si incearca sa deschida usa, impingand in loc sa traga. Se aude un oarece zgomot de la usa, pentru ca omul era solid, dar usa nu se deschide. Ma uit atent la el fara sa schitez un gest. Tipul se uita inauntru, ma vede pe mine si pe ceilalti oameni din banca dar nu reuseste sa faca legatura. Iese pana afara, se uita pe geam la program(!!) si reintra! Face aceeasi miscare! Fara succes! Intre timp o rog pe domnisoara din fata mea sa nu il ajute pe om, pentru ca e un moment kodak. Tipul ramane acolo, eu imi rezolv treaba f repede si ies. Intra si el.

In mod normal, la viata mea am facut multe porcarii si probabil cateva demne de acest blog dar toate astea intr-o emisiune urmatoare.

Nu ma consdier "miezul din Fanta" dar anumiti oameni sunt prea tari.