Azi mi-a atras atentia o gaina. Statea pe un bat in curte. Cred ca e stinghia ei preferata. Mi-am dat seama deabia azi, desi o vad zilnic de ceva timp. Sta acolo ca proasta si se gainata la nesfarsit, stratul de kakat fiind deosebit de consistent. Cat de prost poti sa fii se te caci acolo unde stai? Gaina e un animal plin de dramatism. Existenta ei e marcata de rutina zilnica care consta in oul fara de care ar fi inutila cu desavarsire. Atata timp cat face oua isi justifica existenta, Cand nu mai produce are doua alternative:

1. Incetarea productiei sa coincida cu vreun eveniment al proprietarului si sa sfarseasca in mod festiv, bine rumenita, la loc de cinste pe langa aperitive si deserturi.
2. Existenta sa i se sfarseasca sub forma unei supe semitransparente, fada si inodora.

O drama construita de noi pentru noi. O existenta marcata de inutilitate, jalon al prostiei nascuta in cotet si moarta tot acolo.

Cand ma uit seara pe PS + FT + ….. si vad 200 si ceva de mii de persoane ouatoare ma ia cu friguri. Bine ca mi-am dat seama la timp, ca mai era putin si-mi cresteau pene.

Ma duc sa pun de-o papara ….