Top Pair Top Kicker...
De ex, AK, cu flop Kxx, sau flop Axx. Cea mai mare pereche, popi si asi, cu kickerul cel mai bun, asul, respectiv popa.
Am mai scris cateva randuri despre asta in vechiul blog, dar desi stiu bine ce-am scris acolo, nu am invatat nimic.

TPTK este mana pe care o urasc cel mai mult.
Mana care mi-a adus cele mai mari pierderi, si mana pe care desi stiu bine ca trebuie sa o arunc cand iau re-raise, nu reusesc mereu sa fac asta. Cel mai dureros caz este cand ajungem la allin, arata si el top pair, cu kicker mai slab si pe turn sau pe river kickerul lui apare... si face doua perechi, si eu raman ca muppetu si imi spun "iara ai pierdut un buyin/dublat pe altu, avand doar o pereche..."

De fapt, mint un pic... am reusit cu greu sa arunc de cateva ori asa o mana, si este al naibii de enervat sa vezi ca am fost de fapt testat unu' care avea middle pair, si care doar vroia sa vada pe unde este el in mana; mai enervant este sa aflu ca am fost blufat. Din cand in cand, adversarul imi arata cartile si aflu foldul meu era bun. Ma simt foarte bine cand fac un fold bun, dar prea rar aflu daca foldul meu a fost bun, si mai mereu raman cu urma aia de indoiala, si ma enerveaza orice mana ulterioara pe care o joc impotriva acelui adversar...

Incerc mereu sa gasesc un echilibru, sa nu par nici usor de blufat, nici maniac, nici calling station, dar este al naibii de dificil cand am doar acest mic monstru TPTK...

La naiba, blufati cat vreti, de azi in majoritatea cazurilor, TPTK pus in fata unui reraise, va fi insta fold!