Pauza pe Stars continua din motive personale, insa ultimele zile mi-au ridicat un semn de intrebare referitor la jocul de cash: Cat ar trebui sa stau la NL2?

Pauzele lungi si dese ...

De cateva saptamani am lasat in paragina contul de pe PokerStars. Cand am avut chef am mai jucat cate un turneu si bineinteles Turneul Podcastului, dar cam atat.
Sfarsitul de an m-a gasit blocat in cateva proiecte care mi-au rapit bruma de energie pe care o alocam pokerului. Si cum pun mare pret pe proiectul propus pe acest site, am decis sa iau o mica pauza.
Cred ca din ianuarie o sa reincep munca la NL2.

Fiorul indoielii

Cu toate acestea, parca am un dubiu referitor la decizia de a juca Xk maini la NL2 si NL4. O sa va povestesc mai jos de ce.
Incep sa cred ca este obligatoriu sa treci pe la aceste limite la inceputul carierei din cateva motive:
  • inveti jocul practic
  • ai timp sa citesti
  • limitezi pierderile pe perioada acomodarii cu pokerul
Dar cam atat.
Din ce imi dau seama pana acum este o diferenta colosala intre NL2 si NL10, ca sa ma refer doar la niste limite pe care le-am testat.
Pana la urma jucam poker ca sa castigam bani, iar eu am observat o chestie care inca ma uluieste.
La NL10 sunt mai multi jucatori slabi decat la NL2. Va rog frumos sa ma corectati daca gresesc. Este o simpla observatie.

Cum am luat contact cu NL10?

Acum cateva zile am primit pe Skrill niste bani ca refferal pentru o comunitate. Neavand mare nevoie de ei, i-am lasat acolo (apropos, ma gandesc sa-mi fac un MasterCard pe Skrill. ce parere aveti si de asta?).
Coincidenta, sau nu, in aceeasi perioada, citesc pe forum ca Holdem are o promotie buna pe Titan. De mult vroiam sa testez reteaua asta si m-am gandit ca asta e ocazia potrivita. Nu aveam timp sa grinduiesc, dar pentru cateva maini imi rupeam eu din timp
Mi-am facut cont si am incarcat cu 30 euro. Am primit instant bonusul de 10 USD despre care scria mehigh.
Am incercat jocurile la NL4. Plictiseala. Din cauza asta si pentru ca nu imi ardea de chestii serioase am avut sesiuni dezastru.
Din acel moment am hotarat sa teste apele la NL10.

Jucand la NL10

Este evident ca nu aveam BR pentru asa ceva si mi-am propus sa joc cat pot de mult cu banii pe care ii aveam, maxim 2 mese simultan.
Am inceput sa caut mese la care sunt multi jucatori care nu intra cu 100 BB, considerand ca asta e un prim semn ca ar fi jucatori slabi.
Am uitat. trebuie sa mentionez ca nu pot sa joc cu PokerTracker. Nu stiu de ce, dar mi se rupe laptopul daca il folosesc impreuna cu Titan-ul
Si am jucat. Pe masura ce evoluam am intalnit foarte multi jucatori care cred ca ar fi carne de tun la NL2 I-am adaugat ca prieteni.
Inceputul a fost mai greu, dar acum deja mi-am creat un BR de aproape 10 BI (joc in USD) si am o lista impresionanta de prieteni
Fac Table Selection la greu si joc doar la mese unde am cel putin un "prieten".
Intr-o seara am facut chiar o mica magarie Unul dintre amici deschidea mese, iar eu ma bagam cu nesimtire langa el sa joc HU. Omul intra cu 3 USD si ii dona destul de repede. Sper ca nu are memorie prea buna
E reconfortant sa joci maxim o ora intre ... "prieteni"

Beneficii conexe

Intre timp mai deblochez si din bonusul de prima depunere si am intrari la o serie de freeroll-uri cu un field excelent.
Am aproape 1000 de puncte Titan, iar la 4000 ar trebui sa primesc 40 USD. Nu stiu daca ajung pana acolo, dar ar fi interesant.
In plus, punctele astea le pot transforma in cash.

Si dilema ...

Toate astea ma cam bulverseaza. Ar trebui sa joc NL10? Sa continui cu NL2 ... NL4 ... NL10 ...