Va avertizez ca e foarte mult de citit, am postat si multe maini cu 0 intentie de brag, nu va pierdeti timpul decat daca nu aveti altceva mai bun de facut!

Am trecut de faza SnG-urilor complet, nici nu intentionez sa mai revin la ele prea curand. Nu suport variance-ul si pe sample-ul mic pe care l-am jucat am remarcat ca nu castigam in punctele importante cu mana mai buna si nu vorbesc aici de 10-15 procente, ci mai mult, ce sa mai spun de coinflip-uri. Am realizat ca nu imi place sa imi pun stack-ul preflop blind si sa astept sa vad ce se intampla (chiar daca am luat decizia buna tinand cont de situatie). I'm a control freak si trebuie sa am sentimentul pe care mi-l ofera cash games ca sa ma simt bine. Cu toate ca si acolo am remarcat ca sunt whiny bitch (scuzati-mi limbajul) pana mi-am dat seama ce e un downswing la cash cu adevarat (si inca nu l-am simtit pe cel de 20 de BI, sa ma vedeti atunci ). Si desigur ca dupa ce am decis sa renunt la SnG turbo 6-max am dat si o tura pe la HUSnG ca tot mi se facuse "dor", o zi a mers excelent si am spus sa mai joc inca o zi si gata si atunci am prins niste coolere/bad beats de mi s-a luat total. Nu stiu unde mi-a fost mintea.

In mai m-am potolit si am spus ca joc exclusiv cash games de acum incolo, imi imbunatatesc jocul si tot inainte. Am realizat de asemenea ca sunt bankroll nit si pana nu am 30 de BI minimum pentru alt shot la 25NL nu voi incerca. Am incercat sa dau un shot pentru care imi rezervasem 6BI initial, dar dupa ce am pierdut 3BI mi-am dat seama ca nu joc A game si nu ma simt confortabil asa ca ar fi bine sa mai grind-uiesc 10NL. Am jucat teribil de putine maini, sper sa bag mai mult volum ca se poate.

Pe luna mai la 10NL graph-ul arata asa:



Incep sa simt ca ce am invatat pana acum s-a prins de mine, am mai multa incredere in jocul meu si imi ascult instinctul mai bine. Si respect bankroll management cu strictete, chiar e mult mai bine asa.

Si cateva maini care mi-au placut (sau nu, hehe):



Mana 2: Pe flop il pusesem pe J7 sau 79, daca avea aceeasi mana cu mine nu era nicio problema, lol at turn betsizing, am lovit pe river si asta a fost.
Mana 8: Citez "I put you on nines, damn it!" (n-am cum sa uit faza asta)
Mana 9: Avea 5h 7h, nu stiu de ce nu apare mana.
Mana 12: Aveam nota pe el ca nu renunta la TP sau overcards no matter what.
Mana 14: Am dat limp cu 22 din SB pentru ca adversarul obisnuia sa dea limp cu maini bune (si apoi sa dea un 3-bet urias, nu le avea deloc cu betsizing-ul) si sa joace agresiv mainile proaste preflop, stiam ca daca prind set el ma plateste cu TP, overcards si overpair.
Mana 16: Clasicul limp UTG + min 3-bet cu big pair...
Stiu ca par jucate aiurea unele maini, dar m-am adaptat in functie de adversar, aveam reads pe ei cand am dat hero calls, am jucat astfel incat sa obtin value cat mai bun. La multe maini am inclinat mai mult spre implied odds, oricum nu spun ca am jucat cine stie ce, am prins situatii bune. That's all, Folks!